
Венецуелският президент Николас Мадуро погледна към света на дигиталните валута, за да заобиколи финансовите санкции, ръководени от САЩ.
Венецуела ще стартира проект за криптовалута подкрепена от петролните резерви на страната, с цел да се справи с колапса на икономиката си.
Валутата на южноамериканската страна е в свободно падане. Докато криптовалутите като Биткойн се движат в точно обратната посока. Именно в тях, президентът Николас Мадуро вижда изход от икономическите страдания на своята страна.
В неделно телевизионно шоу Maduro обяви, че страната ще създаде собствена “петролна валута”, подкрепена от резерви в нефт, газ, злато и диаманти. Това ще позволи на Венецуела да “напредва в паричния суверенитет и да осъществява финансовите си транзакции, за да преодолее финансовата блокада”, каза Мадуро.
“Това ще ни позволи да се развиваме към нови форми на международно финансиране за социално-икономическото развитие на страната”, смята той.
В петък курсът на черня пазар отслабва до 103 000 боливара за долар, в сравнение с 10 000 в края на юли, според dolartoday.com – уебсайт, който проследява данните. Международният валутен фонд смята, че икономиката на Венецуела ще се свие с 12% тази година и годишната инфлация ще се увеличи с над 2300% през 2018 г.
Биткойнът поскъпна в петък, след като CME Group Inc. и Cboe Global Markets Inc. обявиха, че ще предлагат фючърсни договори още този месец, като записа рекордна седмица. Най-голямата дигитална валута в света се повиши с около 30% миналата седмица, достигайки рекордните $11,434 на 29 ноември.
Биткойн скочи над $10 500 след като щатския регулатор одобри фючърсите.
Коментирайте първи