
Какво се случи на пазарите през изминалата седмица?
През последната седмица, която бе по-къса, поради Великденските празници в част от християнските страни по света, американските борсови индекси затвориха в смесени настроения. Широкият бенчмарк S&P500 регистрира минимален спад от 0,1%, което е едва третата седмица със спад през тази година. В същото време, Dow Jones и NASDAQ нараснаха с 0,56% и 0,17%.
В Европа фондовите пазари се представиха стабилно като най-големият печеливш от основните европейски индекси бе немският DAX30 (+0.57%). Френският CAC40 добави 0,31%към стойността, но британският FTSE отбеляза леко понижение от 0,15%.
От друга страна, Форекс пазара показа по-различни настроения от фондовия. Японската йена, която е със статут на убежище е най-силно представящата се основна валута за седмицата. Това е знак за потенциален нисък риск апетит. Въпреки това, швейцарският франк останат близо до дъното на класирането. Следователно, по-скоро можем да говорим за различни парични потоци, отколкото за фундаментално търсене на убежища.
На последно място остана слабия новозеландски долар, които бе допълнително притиснат от изненадващия спад в индекса на потребителските цени. Така късата позиция в NZD/JPY бе най-добрата Форекс сделка през изминалата седмица.

При суровините, златото поевтиня с почти 1.0% през изминалата седмица, докато двата бенчмарка на суровия петрол WTI и Brent нараснаха съответно с 0,28% и 0,56%.
Какво ни очаква през следващата седмица?
Сезонът на отчетите на компаниите продължава с пълна сила и през новата седмица. Най-голям интерес вероятно ще предизвикат Boeing, Caterpillar, Facebook, Microsoft, Tesla и Twitter. Ето и някои от най-важните отчети за следващата седмица:

Едно от основните събития през следващата седмица вероятно ще бъде Канадската централна банка, която трябва да обяви решението си за монетарната политика в страната в сряда. На следващият ден пък ще излезе решението за паричната политика на Японската централна банка.
От макроикономическите данни най-голямо внимание заслужават: БВП и поръчките на стоки с дълготрайна употреба в САЩ, както и австралийските данни за потребителските цени.
На политическият фронт пазарите продължават да следят преговорите между САЩ и Китай за прекратяване на търговската война, както и продължаващата Брекзит сага.
Понеделник, 22 април
Много от основните пазари като Австралия, Нова Зеландия, Германия, Франция, Швейцария, Великобритания и тн ще останат затворени в понеделник, поради Великденските празници.
Единствените по-значими данни в понеделник са продажбите на съществуващи жилища в САЩ през март.
Вторник, 23 април
По време на азиатската сесия ще излязат сведения за потребителската инфлация в Япония – базовият индекс на потребителските цени на Японската централна банка. Индексът вероятно ще направи тик нагоре до 0,5% г/г, но остава много далеч от целта на банката от 2,0%.
В 17:00 ще бъдат публикувани продажбите на нови жилища в САЩ през март.
Сряда, 24 април
Потребителската инфлация в Австралия през първото тримесечие е планирана за 04:30 ч. След провала на този показател в Нова Зеландия, пазарният консенсус е за ръст от само 0,2% тр/тр и 1,5% на годишна база. Но може ли тези ниски очаквания да доведат до положителна изненада? От Westapac не очакват такава и прогнозират още по-слаб растеж на основния показател от 0,1% тр/тр и 1,4% г/г.
В 11:00 ще излезе проучването на немския институт Ifo за бизнес климата в Германия.
Канадската централна банка ще обяви своето решение за монетарната политика в 17:00. То ще бъде последвано от пресконференция на гуверньора на банката Стивън Полоз.
От канадската банка TD Securities очакват, че КЦБ ще остави лихвите непроменени на нива от 1,75%, но предвиждат някои миролюбиви промени в насоките за бъдещето. От банката подкрепят къси позиции в CAD в кросове с AUD и SEK. “Очакваме Канадската централна банка да запази лихвите на 1,75% за неопределен период от време”, добавят от TD.

Четвъртък, 25 април
По време на търговията в Азия ще излезе и решението за паричната политиката на Японската централна банка. Предвижданията са, че ЯЦБ ще запази масивните стимули, които включват негативни лихвени проценти от -0,1% и контрол на кривата на доходността по 10-годишните държавни облигации около 0%. От банката вероятно ще прогнозират, че потребителската инфлация ще остане под целта от 2% до края на фискалната година, която приключва през май 2022.
Поръчките на стоки с дълготрайна употреба в САЩ ще излязат в 15:30 заедно с първоначалните молби за помощи от безработни.
Петък, 26 април
В Азия ни очакват търговския баланс на Нова Зеландия, както и серия от данни от Япония, които включват инфлацията в столицата Токио, безработицата, продажбите на дребно и индустриалното производство в страната.
Последните ключови данни за седмицата ще са първи прочит за БВП на САЩ през първото тримесечие. Анализаторите от JP Morgan повишиха прогнозите си икономическия растеж до 2,9% от 2,1%. Това е доста над пазарният консенсус от 2,2% тр/тр. Едни такива данни потенциално биха дали нов тласък на фондовите пазари и да изкачат американските индекси към нов исторически връх.
Коментирайте първи