
Предполага се, че световната резервна валута американския долар е добра при съхранението на стойността, но чрез безграничното печатане на пари USD не успява да се конкурира със златото, особено в дългосрочен план.
През 1932 година цената на златото е била $20,67, докато в началото на август тя премина $2067 за тройунция и дори достигна нива от $2074, което е и най-високата стойност на ценния метал в историята.
Следователно, простата аритметика ни показва, че американският долар е загубил 99% от своята стойност срещу златото. Други резервни валути като британски паунд и японска йена се представят дори по-зле от американския си конкурент.
- JPY загуби 99,98% от стойността си в злато за последните 100 години
На следващата графика ще може да видите представянето на някои от основните резервни валути срещу злато.

Златото не предлага възможности за доходност като дивиденти или лихви, а само капиталови печалби. От друга страна жълтият метал е единствения глобално приет финансов актив без риск, произлизащ от контрагента.
Поради своите неизменни свойства златото поддържаше ролята си на слънцето в нашия паричен космос, след като златният стандарт беше изоставен през 1971 година. Централните банки по света продължиха да държат на златото си, дори докато цената му не достигаше всевъзможни нови максимуми като сега.
Това се дължи на закона на Грешам, който гласи, че “лошите пари изгонват добри.” Ако цената на златото се повиши, централните банки са по-склонни да съхраняват злато (добри пари) и харчат валута, която намалява в стойността си (лоши пари).
Злато и покупателна способност
На следващата графика ще можете да видите, че покупателната способност на златото е забележително стабилна. Докато цената на златото се увеличаваше във времето, фиатните валути се обезценяваха с течение на времето. С други думи, цената на златото се увеличава със същата сума, с която се повишават потребителските цени.
Златото дори показва тенденция към увеличаване на покупателната способност, което може да разкрие, че публикуваните от правителствата инфлационни числа са твърде ниски.
Друга теория гласи, че здравите пари, като златото, трябва да повишат покупателната способност, тъй като технологичното развитие прави стоките все по-евтини.
.png)
Може би си мислите, че доларите с лихва, например държавни облигации на САЩ, биха надминали златото, тъй като златният стандарт беше изоставен през 1971 година? Но това не е вярно. Златото се представя по-силно от държавните облигации на САЩ, както е видно от следващото изображение.

Какво да очакваме от цената на златото?
Ако се вгледаме в последните насоки за политиката на основните централни банки като ФЕД, ЕЦБ, ЯЦБ и тн, то лесно може да стигнем до извода, че цената на златото вероятно ще се повишава, на фона ниските (в някои случаи) нулеви лихви и програмите за стимулиране на икономиката като количествените улеснения, например.
Златото дори може да бъде включено в нова международна монетарна система. Настоящата най-висока стойност на ценният метал спрямо еврото и долара е само номинална мярка.
Когато вземем предвид инфлацията, златото не е на най-високите си стойности в историята, по-важното е, че може да се очаква централните банки да девалвират валутите си много повече през следващите години, защото светът никога не е имал толкова много дълг.
Тук може да припомним и изказването на създателят на най-големия хедж фонд в света Bridgewater Рей Далио, който сподели пред CNBC от Международния икономически форум в Давос 2020: “„Парите са боклук. Махнете се от парите. Все още има много пари в брой. “
Нивата на дълга по света са напълно неустойчиви и могат да бъдат понижени само чрез облекчаване на дълга или инфлация.
ФЕД и много други централни банки по света съобщиха, че избират пътя на инфлацията, както е видно от изявлението на централните банкери на САЩ от 4 август, публикувано по-долу.
Преди няколко месеца президентът на Европейската централна банка Кристина Лагард пък заяви: “Трябва да сме по-щастливи от това да имаме работа, отколкото да защитаваме спестяванията си.” Това е ясно признание, че спестяванията в евро (в този случаи) вероятно ще бъдат заличени.
Вероятно нищо по-различно не очаква и спестяванията в български лева и много други фиатни валути.
Намаляването на дълговата тежест чрез инфлация е „най-целесъобразният, най-малко разбиран и най-често срещаният сериозен начин за преструктуриране на дълговете“. Това е правено много пъти преди в историята (виж таблицата по-долу) и ще бъде направено отново.

Инвестициите в злато могат да предложат защита на Вашата покупателна способност и да заместят депозитите Ви във валута например.
Коментирайте първи