
Решението на администрацията на Тръмп да наложи мита върху вноса на стомана и алуминий в САЩ и тарифен пакет от $50-60 млрд. за внос на стоки от Китай означава, че глобалната търговска политика официално се е изместила в сферата на протекционизма.
“Ако засегнатите държави не се противопоставят на тези първоначални протекционистични мерки на САЩ, по наше мнение, светът е изправен пред “само” едностранна търговска атака, а не пред търговска война. В този случай икономическите ефекти са ограничени – китайската икономика е най-силно засегната (изчисляваме кумулативна загуба на БВП от 0,6% за две години). Ако американският внос от Китай, както и вносът на стомана и алуминий от редица страни, частично се заменят с местното производство, смятаме, че това може да доведе до 0,3% ръст на БВП на САЩ след две години”, смятат от холандската банка.
“Като продължим напред, непосредственият риск е дали търговските партньори ще се стремят да предприемат ответни мерки с еднакви или пропорционални размери. Информациите показват, че американските и китайските длъжностни лица първоначално биха искали да поемат по дипломатичния път. Реалността на неуспешните и предизвикателни търговски преговори означава, че перспективата за налагане на подобни мерки от страна на Пекин, над тривиалните тарифи за $3 млрд. за вносните стоки от САЩ, която вече обявиха, нараства значително. “
Коментирайте първи