
Какво се случи на пазарите през последната седмица?
Последният ден на изминалата седмица донесе и поредната ескалация на търговския конфликт между САЩ и Китай. Първо, Китай отговори на обявените по-рано през месеца тарифи за китайски стоки като обяви, че увеличава митата за американски стоки на стойност $75 милиарда долара.
Увеличението на митата е с между 5% и 10% и касае 5078 щатски продукта. Едни от най-големите мита са за американски автомобили, които се връщат на нива от 25%. С 5% се обмитяват вноса на соя и петрол от Съединените щати.
Малко след това, президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви нови тарифи от 5% за китайски внос на стойност $550 милиарда. Митата за тези стоки до скоро бяха 25% и от 1 октомври ще станат 30%.
Цялата тази ескалация на търговската война доведе до нов спад на глобалните фондови пазари и отслабване на риск апетита на финансовите пазари като цяло.
Фондови пазари
Петък бе ужасен ден за американските акции. Dow Jones се срина с над 600 пункта, а технологичния индекс NASDAQ изтри цели 3% от стойността си. Третият основен американски бенчмарк – S&P500 пък загуби 2,56% за деня. Освен това трите щатски борсови индекса затвориха близо до най-ниските си стойности за седмицата.
Така Dow Jones регистрира седмичен спад от почти 1%, а S&P500 загуби 1,43%. Съвсем очаквано едни от най-потърпевшите бяха технологичните компании и NASDAQ потъна с 1,83%.
На европейските пазари ситуацията не бе много по-различна. Всички основни индекси от “стария континент” затвориха на червено в петък, въпреки това някои от тях успяха да останат на печалба за седмицата. Това може би се дължи донякъде и на по-ранното затваряне на европейските пазари, и те не отразиха новите мита на Доналд Тръмп.
Така за седмицата немският DAX30 нарасна с 0,4%, френският CAC40 с 0,68%, а италианският FTSE Mib прибави 1% към стойността си. Британският FTSE100 обаче отбеляза минимален спад от 0,1%.
На графиката по-долу можете да видите черния петък за фондовите пазари в цифри:

Форекс
На валутния пазар изненадващо или не, британският паунд се оформи като най-силно представящата се основна валута. Изглежда липсата на сериозни новини е положителна новина за британската валута. Веднага след паунда се нареди убежището японска йена, която се възползва от ниско рисковите пазарни настроения.
Съвсем нормално, на фона на слабия риск апетит, в края на класацията останаха суровинните валути като NZD, AUD, и CAD. Щатският долар пък успя да спечели именно само срещу тях.

Тук трябва да добавим и срива на китайския юан на фона на ескалацията на търговската война. В петък офшорният юан се търгуваше близо до 11 годишно дъно.
Суровини
При суровините, златото успя да се възползва от ниско рисковите пазарни настроения и затвори близо до най-високите си стойности за седмицата около $1526 за тройунция. Така ценния метал приключи седмицата на $9 от 6 годишния връх достигнат предходната седмица около $1535.
Въпреки оживлението в началото на седмицата, цените на петрола също понесоха удар от ескалацията на търговската война в петък. Все пак, Brent успя да се задържи на “зелена територия” за седмицата с ръст от 0,51%, но WTI регистрира седмичен спад от 1,53%.
Криптовалути
Макар в някои предходни случаи Биткойн и криптопазара да се възползваха при засилване на търговските конфликти между САЩ и Китай, този това не бе така. Понастоящем Биткойн едва се задържа над психологическите нива от $10 000, след като получава солидна подкрепа от 100-дневната пълзяща средна.
Повечето криптовалути от топ 10 по пазарна капитализация бележат загуби сравнение с нивата от предходната неделя.
Какво ни очаква през новата седмица?
Последната седмица за месеца ни предлага един натоварен икономически календар, особено с данни от САЩ. Освен втория прочит на БВП за второто тримесечие, други съществени данни от Съединените щати са поръчките на стоки с дълготрайна употреба, потребителското доверие, търговския баланс и личните потребителски разходи (PCE).
Извън САЩ по-интересните новини ще са: БВП на Германия за второто тримесечие, потребителската инфлация в Япония и еврозоната, както и БВП на Канада.
Доминацията на новините за търговския конфликт между САЩ и Китай вероятно ще продължи и пазарите вероятно ще са много чувствителни на всякакви информации от този тип. Брекзит сагата също остава в полезрението на трейдърите и инвеститорите.
В понеделник завършва и срещата на Г-7 като се очаква и съвместно изявление на участниците, което ще бъде проследено от пазарните участници на фона на геополитическото напрежение в света към момента.
Понеделник, 26 август
Първият ден от седмицата е официална банкова ваканция във Великобритания и пазарите ще останат затворени.
В 11:00 ще излязат резултатите от проучването на института Ifo за бизнес климата в Германия, които може да продължат да се влошават на фона на продължаващата глобална несигурност.
Поръчките на стоки с дълготрайна употреба в САЩ ще бъдат публикувани в 15:30.
Вторник, 27 август
Ревизираните данни за БВП на Германия за второто тримесечие ни очакват в 09:00. Прогнозите са, че Германия прави първата крачка към икономическата рецесия със спад от 0,1%. Второ поредно забавяне на икономиката ще означава, че немската икономика вече е в рецесия.
Сряда, 28 август
За сряда няма планирани съществени макроикономически данни и икономическия календар изглежда доста рехав.
Четвъртък, 29 август
В четвъртък отново ни очакват интригуващи икономически новини от Германия като безработицата и индексът на потребителските цени.
Американският календар е доста натоварен и включва втория прочит на БВП за второто тримесечие, стоковия търговски баланс, първоначалните молби за помощи от безработни и неуредените продажби на жилища.
Фокусът разбира се ще върху доклада за БВП. Предвижданията са, че ще видим лека низходяща ревизия в годишните данни до 2,0% от 2,1% при първоначалните данни.
Петък, 30 август
По време на азиатската сесия ще излязат серия от данни за японската икономика като инфлацията в столицата Токио, безработицата и индустриалното производство.
В 12:00 ще бъде оповестен първият прочит на потребителската инфлация в еврозоната. Пазарният консенсус е, че индексът на потребителските цени ще направи тик нагоре до 1,1% г/г. Въпреки това, тези нива са далеч от целите на Европейската централна банка за инфлация от “малко под 2,0%”.
Едни разочароващи данни ще засилят спекулациите, че ЕЦБ ще свали вече негативните лихви по депозитите на срещата си през септември и ще обяви нови програми за стимулиране на буксуващата икономика на еврозоната.
Базовите лични потребителски разходи в САЩ през юли ще излязат в 15:30. Този показател и предпочитаната от ФЕД мярка за инфлация. Очакванията са за ръст от 1,6% г/г за втори пореден месец като тези цифри също са под целите на щатските централни банкери от 2% инфлация. На месечна база индексът вероятно ще нарасне с 0,2%. Ако видим числа под пазарните очаквания за понижение на лихвите от ФЕД с 0,50% ще нараснат допълнително.
Последните по-интересни икономически данни за седмицата са тези за БВП на Канада. Новините за канадската икономика остават сравнително добри, въпреки забавянето в глобален план и това кара централните банкери на Канада да се въздържат от по-миролюбива позиция. за разлика от останалите основни централни банки. Все пак, всяко разочарование може да тласне канадската централна банка към следване останалите си колеги.
Коментирайте първи