
“Флаш краш” на японската йена през нощта.
Само седем минути бяха нужни на японската йена (JPY), за да пробие нива, които задържаше от десетилетия. В този луд период, започнал малко след полунощ на 3 януари, йената скочи с почти 8% спрямо австралийския долар и 10% спрямо турската лира. Японската валута натрупа поне 1% печалби срещу всички свои конкуренти от Г-10.
Трейдърите в Азия все още се опитват да се отърсят от случилото се и да разберат защо се стигна до този “флаш краш”. Някои от тях обвиняват изявлението на Apple, в което от компанията обявиха, че орязват прогнозите за печалбите си за първото тримесечие на 2019 до $84 милиарда от $91,3 милиарда. Причината за свиването на очакванията за началото на 2019 е слабостта на развиващите се пазари и най-вече Китай.
Нискорискови пазарни настроения
“Макар че очаквахме някои предизвикателства на ключовите развиващи се пазари, не предвидихме мащаба на икономическото забавяне, особено в Китай”, споделят от американския производител на смартфони. От Apple цитират и данните за БВП на Китай за третото тримесечие, които показаха втория най-слаб ръст за последните 25 години.
“Ние вярваме, че икономическата среда в Китай е допълнително повлияна от нарастващото напрежение в търговията със САЩ”, споделиха още от американската компания, което е сред най-пострадалите от търговската война между САЩ и Китай.
Това изявление предизвика нискорискови настроения на пазарите, което пък често води до по-широко търсене на японска йена, тъй като японската валута се смята за убежище.
Ниска ликвидност
Много интересен е периода, в който се случи този “флаш краш” на валутните двойки с японската йена – малко след полунощ. Това е периода с най-ниска ликвидност на Форекс пазара. В 00:00 затваря Ню Йорк, а преди да отвори Токио в 02:00, единствените работещи пазари са тези в Австралия и Нова Зеландия. На всичко отгоре, в момента в Япония са почивни дни, което влошава още повече пазарната ликвидност.

По това време ако вали, може лесно да стане наводнение. Такова движение определено е необичайно събитие и то се случва точно в този чувствителен период. Трябва да се отбележи, че не за първи път ставаме свидетели на “флаш краш” по време на азиатската сесия и то в подобен часови диапазон.
„Движенията бяха много бурни”, казва Стивън Милър, съветник в Grant Samuel Funds Management Pty в Сидни и бивш ръководител в BlackRock Investment Management (Австралия). “Определено някои бяха изненадани сериозно”
С Япония в четиридневна почивка тази седмица, трейдърите заявиха, че се опитват да се справят с голямо количество поръчки за продажба, а цените са непостоянни. След като йената премина през 105.50 спрямо долара, други бяха принудени да покрият късите си позиции в йени, заявиха за Bloomberg трейдъри, които поискаха да не бъдат идентифицирани, тъй като не им е разрешено да говорят публично по тези теми.
Алгоритми
Това бе най-голямото движение на цената на йената за последните 10 години. При такава огромна пазарна волатилност, както винаги, се споменава търговията с алгоритми, особено тези на големите банки.
Трябва да се спомене, че йената и без това се намираше близо до екстремни нива на няколко фронта. Най-очевидно бе при AUD/JPY. Не случайно именно този крос падна и най-много. Първо се потопи до най-ниските нива от 2016 година, после падна и под тях, а след това удари и най-ниската стойност от 2010. Това предизвика вълна от автоматични поръчки, които се разпространиха и по-други валутни двойки с участие на йената.
В същото време, този “флаш краш” на японската валута потопи австралийския долар до най-ниските му нива след Глобалната финансова криза от 2009 година. Други основни валути като еврото и британският паунд също пострадаха като се потопиха и срещу щатския долар, освен срещу японската валута.
Азиатските фондови пазари също регистрираха загуби, след повишеното търсене на убежища като JPY и изказването на Apple за развиващите се пазари. Японският борсов индекс Nikkei225 затвори с 0,31% надолу, а китайският Shaghai Composite се понижи със скромните 0,04%. Индексът на борсата в Хонг Конг – Hang Seng пък изтри 0,26% от стойността си.
Коментирайте първи